Geoblog.pl    magdaimaciek    Podróże    Wakacyjna wyprawa'08    Hiszpania w naszych oczach

Hiszpania w naszych oczach

Hiszpania
Hiszpania, Vigo

Juz tydzien jestesmy u Ani i Tomasa w Vigo. W ich goscinnych progach czujemy sie tak dobrze, ze zapomnielismy o zmeczeniu ktore juz nas pchalo w strone domu. Choc nasi gospodarze duzo pracuja, to wolnych chwilach pomagaja nam wybrac najciekawsze zakatki w okolicach Vigo.

Samo miasto jest bardzo przjemne i stwarza dogodne warunki do wypoczynku. Chetnie korzystalismy z pieknych plaz i parkow miejskich. Miejsca te sa zadbane i jak na Hiszpanie wyjatkowo czyste. Pogoda w Vigo nie rozpieszcza, ale tez nie dostarcza powodow do narzekania. Do tej pory wiekszosc dni byla sloneczna, tylko kilka pochmurnych z przelotnymi deszczami.
Ale to co nas zawsze interesuje najbardziej to ludzie. Tutejsi maja kilka cech charakterystycznych. Wiekszosc ma ciemna karnacje i czarne wlosy, ubieraja sie elegancko i ze smakiem. Zwyczajem jest jadanie, zwlaszcza sniadan, w lokalnych kawiarenkach, ktorych jest wiele i ktore przewaznie serwuja dobra kawe. Trudno dostrzec tu zachodnie wplywy kulinarne. Oczywiscie mozna znalezc Mc'donalds i jemu podobne, ale glodni Hiszpanie ciagle wola tradycyjne przekaski, co wnioskujemy po menu tutejszych lokali.
Samochodami jezdza szybko, ale nie mozna ich oskarzac o brak cierpliwosci czy moto-manier. Kilkukrotnie zdazylo nam sie zagadac idac srodkiem waskiej uliczki i dopiero po chwili zauwazyc auto ktoremu blokowalismy przejazd. Kierowca nie tylko nie trabil, ale jeszcze przepuszczony dziekowal. Odnieslismy wrazenie ze ludzie zyja tu powoli i ciesza sie tym zyciem. Lubia wychodzic z domow, np urodziny swietuja w knajpkach. Jesien zycia tez spedzaja poza domem, na plazach lub w parkach grajac w karty, czy chocby na promenadzie gapiac sie na ludzi.

Ta kultura, inna niż nasza rodzima, bardzo nasz zainspirowała. Oby i nam na emeryturze chcialo sie ruszyć z domu, chociazby do parku.

Maciek

---
W Vigo polecamy przyjemna knajpke, niedaleko centrum. Glownymi jej bywalcami sa lokalni mieszkancy, wiec ceny sa niskie. Jest tez mozliwosc popatrzenia jak przygotowuje sie Tortille. Oto namiary:

Bar Ribarteme
Romil, 43
Vigo
tel. 420859

Artur
Artur - 2009-03-07 21:12
No nie wiem czy Vigo to fajne miejsce,ale jesli tak twierdzisz to dla Ciebie jest to miasto wyjatkowe.Spedzam w tym miescie duzo czasu i mojea opinia to taka,ze tam deszczowych dni jest za duzo!A i te wedrowki pod gore sa zbyt meczace a do tego te odchody po psach na chodnikach mnie przerazaja.I jeszcze jedno jesli chcialbym tam zjesc dobrze - to nie mozna,bo w kazdej jadlodajni jest to samo nie ma wyboru!

magdaimaciek
Magda Maciej